1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

Χορωδία

Η χορωδία του 1ου Γυμνασίου Τριανδρίας αποτελείται από 30 μαθητές όλων των τάξεων. Διευθυντής της χορωδίας είναι ο καθηγητής Μουσικής κ. Κυριακίδης Νίκος. Οι πρόβες της χορωδίας γίνονται κάθε Πέμπτη και Παρασκευή μετά από τα μαθήματα του σχολείου, δηλαδή τις ώρες 2:00 - 3:00 μ.μ. Την χορωδία συμπληρώνει και η ορχήστρα που αποτελείται από 1 Αρμόνιο, 1 μπουζούκια, 2 κιθάρες και 1 ακορντεόν, όλοι μαθητές του σχολείου μας. Ο σκοπός της Χορωδίας-Ορχήστρας είναι να συμμετέχει σε όλες τις πολιτιστικές δραστηριότητες του σχολείου. Επίσης έχει πραγματοποιήσει πολλές εκδηλώσεις εκτός σχολείου και μέσα στην πόλη της Τριανδρίας με ελεύθερη είσοδο. Στα πλαίσια μιας πιο ευρύτερης πολιτιστικής παιδείας η Χορωδία-Ορχήστρα πραγματοποίησε μια εκδρομή-επίσκεψη σε διάφορους πολιτιστικούς χώρους, όπως χώρους συναυλιών και εκθέσεων.

Κυριακίδης Νίκος